Kako komunicirati i biti podrška djeci u tragedijama

Djelatnici Osnovne škole Kajzerica izražavaju iskrenu sućut bližnjima žrtve današnje tragedije te su u mislima sa svim ozlijeđenima i onima koji su pogođeni ovim neopisivim i tužnim događajem.

S obzirom na veliki broj informacija u medijima, pozivamo sve roditelje i skrbnike djece da pridaju pozornost načinima informiranja djece o događaju, dijeljenju sadržaja na društvenim mrežama, načinu proživljavanja tragedije i načinima komuniciranja djece. Budite podrška svojoj djeci, stvorite poticajno okruženje za dijeljenje emocija, mišljenja i strahova. Postavite otvorena pitanja poput „Kako se osjećaš?“, „Postoji li nešto što te brine?“, a budite spremni i za dodatna pitanja o sličnim događajima, vašim razmišljanjima i slično. Pokažite razumijevanje za široki spektar emocija, potaknite empatično promišljanje o događaju, dajte im do znanja da ste tu za njih i da ih podržavate. Veliki broj informacija može dovesti do krivih činjenica i zaključaka. Provjerite kojim informacijama djeca raspolažu, a uzmite u obzir da pretjerano praćenje novosti može povećati tjeskobu i zabrinutost kod djece. Ukoliko primjećujete da neugodne emocije i raspoloženja preplavljuju vaše dijete, potražite stručnu pomoć. Dragi roditelji, potražite podršku i za sebe. Ponekad se teško samostalno nositi s brigama nakon tragičnih događaja. Negativna reakcija na traumatske i stresne događaje nije neuobičajena (osjećaj bespomoćnosti, straha, tjeskobe, teškoće sa spavanjem i slične psihosomatske tegobe). Osobe koje nisu direktno doživjele stresan događaj, također mogu osjećati potresenost situacijom. Takvi simptomi, u većini slučajeva, uspiju se ublažiti s vremenom i uz odgovarajuću podršku. Kod onih koji ne ostvare adekvatnu podršku, reakcije na stres mogu se produljiti i pojačati.

Potrebnu podršku, pružit ćemo i mi kao škola. Također, ostavljamo vam poveznice koje mogu biti od koristi prilikom traženja odgovarajuće psihološke podrške. Zajedničkim snagama, posvetimo se svemu onome što doprinosi miru i sigurnosti.

Korisne poveznice:

https://www.kakosi.hr/psiholoska-podrska/?fbclid=PAZXh0bgNhZW0CMTEAAaaTw27GSfaRiMFjOc_cLF4r0QwKhPi4kQIwafyYaiJNMpiI9EOgQ5eBsdE_aem_PhDk9lx6wyAgaSDnvPRmgw

https://mentalnozdravlje.zagreb.hr/ustanove/

I tijekom vikenda 21.-22.12.2024., od 9:00h do 20:00h, otvorena je individualna telefonska psihološka podrška za djecu, mlade i roditelje: 01 3793 000 (Hrabri telefon).

Nikolina Horvatinović, mag. psych.